Z czego wykonuje się woreczki foliowe?

Woreczki foliowe to niezwykle powszechny i wygodny sposobów na przechowywanie żywności i innych przedmiotów, które należy oddzielić w celu zachowania wysokiego stopnia higieny. Trudno wyobrazić sobie codzienne życie i zakupy bez popularnych torebek. Powszechnie wiadomo, że potocznie nazywane jednorazówkami, zrywkami, reklamówkami lub foliówkami, torby produkowane są z tworzyw sztucznych. Z czego konkretnie wykonuje się woreczki foliowe i jakie są ich zalety?

Woreczki foliowe – z czego są wykonane?

Istnieje wiele typów opakowań z tworzyw sztucznych. Jednym z nich są cienkie torebki. Do produkcji woreczków foliowych wykorzystywany jest polietylen niskiej gęstości w formie granulatu. Polietylen foliowy oznaczany jest symbolem LDPE. Odkryty został w 1898 roku, natomiast początki jego wykorzystania w przemyśle sięgają czasów II wojny światowej. Materiał ten ma wiele zalet. Jedną z nich jest mała przenikalność pary wodnej. Dodatkowo odznacza się wysoką elastycznością, również przy niskich temperaturach, do –60 stopni. Z tego powodu worki wykonane z polietylenu wykorzystywać można w chłodniach. Inne właściwości to bezwonność i obojętność fizjologiczna, dzięki której woreczki foliowe dobrze sprawdzają się do pakowania substancji różnego typu. Woreczki foliowe z atestem mogą być używane również do żywności. Worki foliowe LDPE są powszechnie używane w branży piekarniczej, spożywczej i cukierniczej, a także chemicznej i innych.

Recykling woreczków foliowych

Zobacz również: Charakterystyka produktów z folii LDPE

Wbrew powszechnej opinie woreczki foliowe można poddać recyklingowi. Regranulat pozyskany z elementów plastikowych – nakrętek i plastikowych opakowań oraz innych elementów z tworzyw sztucznych, wykorzystać można do produkcji wyrobów z polietylenu. Z tego powodu ważna jest segregacja plastikowych reklamówek.