Rękawy a półrękawy foliowe - różnice

Folia LDPE, czyli folia termokurczliwa, z której wykonane są rękawy i półrękawy foliowe to materiał o bardzo wysokiej szczelności. Dzięki temu może być ona stosowana np. do pakowania produktów spożywczych w opakowania jednostkowe i opakowania zbiorcze. Rękawy i półrękawy foliowe znajdują szerokie zastosowanie w wielu branżach. Dzięki wysokiej odporności na uszkodzenia są doskonałym materiałem opakowaniowym, który może zostać dostosowany do indywidualnych potrzeb producentów.

Czy rękawy i półrękawy foliowe powstają z tego samego materiału?

Zarówno rękawy, jak i półrękawy foliowe produkowane są z takiego samego rodzaju folii, czyli folii LDPE. Powstaje ona z polietylenu i cechuje się termokurczliwością. Co to oznacza? Folia termokurczliwa - jak sama nazwa wskazuje - kurczy się pod wpływem wysokiej temperatury. Dzięki temu idealnie dopasowuje się do opakowywanego produktu, chroniąc go przed zanieczyszczeniami, uszkodzeniami i wilgocią. Rękawy i półrękawy foliowe mogą być wykonane z jednej lub kilku warstw folii transparentnej bądź kolorowej oraz mogą zostać zadrukowane na życzenie klienta. 

Jakie są różnice pomiędzy rękawem i półrękawem foliowym?

Zobacz również: Rodzaje rękawów foliowych 

Rękawy i półrękawy różnią się przede wszystkim budową oraz zastosowaniem. W przypadku rękawa foliowego mamy do czynienia z otwartym z obu stron „tunelem” z folii, który nawinięty jest na tubę. Szerokość rękawów foliowych jest na tyle różnorodna, że można je bez większych problemów dopasować do indywidualnych potrzeb. Budowa rękawa foliowego pozwala na dowolne dopasowanie go pod względem długości do opakowywanych produktów. 

Budowa półrękawa foliowego jest nieco inna. Półrękaw foliowy odróżnia od rękawa foliowego przecięciem wzdłuż jednego boku, co umożliwia rozłożenie folii. I w tym przypadku można dowolnie dopasowywać długość półrękawa. Wpływa to na możliwości zastosowania tego materiału opakowaniowego.

Rękawy foliowe i półrękawy foliowe różnią się także zastosowaniem. Rękawy foliowe są powszechnie wykorzystywane do opakowywania produktów jednostkowych i produktów, które pakowane są do opakowań zbiorczych. Mogą służyć w celu pakowania np. produktów żywnościowych, kosmetyków, tworzenia zestawów promocyjnych itp. Półrękawy foliowe wykorzystywane są przede wszystkim do pakowania produktów w opakowania zbiorcze, np. służą do tworzenia zgrzewek napojów.