Na co zwrócić uwagę wybierając worki na śmieci?

Korzystanie z worków na śmieci to najwygodniejszy sposób gromadzenia odpadów. Po zapełnieniu całego worka można je łatwo przenieść do altanki śmietnikowej i umieścić we właściwym ze względu na rodzaj zebranych substancji i przedmiotów pojemniku. Wybierając odpowiedni worek na śmieci, warto jednak zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które mogą nam ułatwić ich używanie. Przyjrzyjmy się bliżej workom na śmieci i zobaczmy, w jaki sposób najlepiej je wybierać.

Jak powstają worki na śmieci?

Worki na odpady produkuje się zwykle z LDPE (Low Density Polyethylene), czyli z polietylenu o małej gęstości, który jest jednocześnie bardzo elastyczny i wytrzymały. Worki wytwarza się z rękawa z tworzywa, powstającego najczęściej w procesie wytłaczania z rozdmuchem albo dzięki zgrzewaniu tradycyjnej płaskiej folii. Rękaw jest dodatkowo składany wzdłuż swej długości, a następnie również poddawany zgrzewaniu, by zamknąć worek od strony dna. Taki zabieg pozwala na ukształtowanie worka w sposób ułatwiający jego włożenie do domowego kosza na śmieci. Worki są też perforowane, czyli nacinane tak, by łatwiej można je było rozdzielać. Worki mogą być produkowane z tworzywa w różnych kolorach, jednak najczęściej stosuje się barwy odpowiadające pojemnikom przeznaczonym do segregacji odpadów – żółte, niebieskie, zielone, brązowe i czarne, a niekiedy także czerwone.

Na co zwracać uwagę przy wyborze worka?

Zobacz również: Folia LDPE a certyfikaty i pozwolenia

Najważniejszym kryterium jest pojemność – worek powinien być nieco większy, niż kosz, w którym zostanie umieszczony, pozwoli to na jego wygodne umocowanie. Do kluczowych cech należy też sposób zamykania. Wielu producentów oferuje worki ze specjalnymi wydłużeniami ułatwiającymi ich zawiązanie albo z tasiemką, której pociągnięcie ściąga krawędzie otworu i go zamyka, będąc jednocześnie uchem służącym do przenoszenia. Popularne są również worki pozbawione takich udogodnień, a za to wyróżniające się niższą ceną. Kolejnym istotnym parametrem worków jest ich wytrzymałość. Zależy ona zarówno od grubości folii, jak i jej rodzaju. Worki o większych pojemnościach powinny być produkowane z grubszych folii, ponieważ po zapełnieniu są znacznie cięższe. Grubsza folia będzie niezbędna także przy workach na odpady specjalne np. przeznaczone do zbierania gruzu lub innych odpadów budowlanych.