Jak prawidłowo streczować palety?

Transport towarów wiąże się z koniecznością zabezpieczenia ich przed ryzykiem uszkodzenia oraz zgubienia. Ze względu na powszechność wykorzystywania palet przy przewozach kołowych, a więc koleją lub samochodami ciężarowymi i dostawczymi, a także fakt, iż przyspieszają one przygotowanie wysyłki oraz późniejszy rozładunek i magazynowanie, niezbędne staje się zastosowanie materiału, który z jednej strony będzie łatwy do aplikacji, z drugiej zagwarantuje dobrą odporność na oddziaływania zewnętrzne. Rozwiązaniem, które cieszy się popularnością, jest używanie folii stretch. Przekonajmy się, co można dzięki nim zyskać i sprawdźmy, jak wygląda proces ich wykorzystywania.

Co daje zastosowanie folii stretch? 

Folia stretch to najlepszy sposób na zabezpieczenie spaletyzowanego towaru przed wpływem czynników zewnętrznych. Owinięty folią ładunek umieszczony na palecie będzie odporny na wilgoć oraz opady atmosferyczne. Stretch w kolorze czarnym będzie dodatkowo chronił przed promieniowaniem UV. Dodatkową korzyścią z użycia folii stretch jest unieruchomienie towaru, co ma szczególnie duże znaczenie, gdy na palecie układane są mniejsze opakowania zbiorcze w postaci pudełek. Folia będzie się też świetnie sprawdzała w przypadku towarów o nieregularnych kształtach. Co ważne, materiał ten jest stosunkowo tani oraz lekki, można też skierować go do recyklingu.

Jak należy używać folii stretch? 

Zobacz również: Jak segregować bioodpady?

Folia stretch jest dostępna w dwóch odmianach – do pakowania automatycznego oraz ręcznego. W pierwszym przypadku paleta jest owijana w specjalnym urządzeniu, gdzie rolki  folią są unoszone i opuszczane, a sam ładunek obracany. Rozwiązanie tego typu jest stosowane przede wszystkim w większych firmach produkcyjnych lub spedycyjnych czy magazynowych jako końcowy element wykorzystywanych linii technologicznych. Zawijanie ręczne wiąże się z koniecznością użycia ręcznego dyspensera i prowadzenia folii tak, by objęła ona całą przesyłkę, a jednocześnie była naciągnięta w stopniu, który umożliwi dobre przyleganie do warstwy położonej niżej.