Do czego służy taśma ldpe?

Z taśmą ldpe mamy styczność bardzo często, nie zdając sobie nawet najczęściej sprawy z tego, czym jest ten produkt. W dzisiejszym wpisie postaramy się dokładnie wyjaśnić, czym jest taśma ldpe i do czego służy.


Czym jest taśma ldpe?

Jest to specjalny rodzaj taśmy foliowe wykonanej z polietylenu niskiej gęstości. To tworzywo zaliczane jest do tworzyw krystalicznych i charakteryzuje się doskonałą udarnością i elastycznością. Nie traci swoich właściwości nawet w niskiej temperaturze, która powoduje, że wiele innych materiałów staje się mniej rozciągliwych i bardziej kruchych. Polietylen niskiej gęstości jest miękki i odporny na działanie substancji chemicznych. Topi się w temperaturze 105°C. 

Taśma wykonana z tego tworzywa jest nawijana i sprzedawana w formie poręcznych rolek. Nie zajmuje dużo miejsca, mimo że na jednej rolce nawinięta jest ogromna ilość taśmy. 

Taśma ldpe ma właściwości termokurczliwe, które są wykorzystywane w wielu branżach do zabezpieczania różnych produktów przez zgrzewanie ich w opakowaniach zbiorczych.

Może mieć kontakt z żywnością, co sprawia, że jest często stosowanym materiałem w przemyśle spożywczym.

Zastosowania taśmy ldpe

Zobacz również: Rodzaje worków do segregacji odpadów

Ze względu na swoje właściwości taśma ldpe jest stosowana do oddzielania poszczególnych warstw pakowanego na paletach towaru, może również służyć do zabezpieczania palet z towarem przez zastosowanie specjalnych kapturów foliowych, które są obkurczane pod wpływem wysokiej temperatury. Doskonale sprawdza się w tej roli, ponieważ zabezpiecza pakowany towar przed działaniem warunków zewnętrznych. 

Dzięki jej właściwościom termokurczliwym nadaje się do zgrzewania różnych produktów. Producenci chętnie wykorzystują ją do zgrzewania produkowanych przez siebie towarów, aby należycie zabezpieczyć je przed niekorzystnym działaniem czynników zewnętrznych, które mogłyby negatywnie wpłynąć na ich jakość. W tego typu zgrzewanych opakowaniach z taśmy ldpe możemy spotkać np. znicze, napoje, słoiki, meble, cukier czy mąkę. 

W przemyśle spożywczym taśma ldpe jest używana do pakowania między innymi mięsa, warzyw i owoców. Dzięki temu, że nie traci swoich właściwości w niskiej temperaturze, doskonale nadaje się do mrożenia żywności i przechowywania jej w warunkach chłodniczych.