Rodzaje worków do segregacji odpadów

Segregacja odpadów jest obywatelskim obowiązkiem, a jednocześnie czynnością wymagającą niewielkiego wkładu czasu i energii. W dzisiejszych czasach, wraz z wiedzą dotyczącą ekologii, wzrasta świadomość wagi recyklingu. Segregacja odpadów jest niezmiernie ważnym elementem zarządzania gospodarstwem domowym, bo umiejętnie prowadzona, umożliwia stuprocentowe odzyskiwanie surowców wtórnych.

Stosując worki w kolorach zgodnych z rozporządzeniem Ministra Środowiska, warto więc zadbać o dokładną selekcję odpadów. Jak rozróżnić, co powinno trafić do kolorowych worków, zamiast do czarnego, przeznaczonego na odpady zmieszane?

Żółty, niebieski, zielony – co trafia do tych worków?

 

  • Kolor żółty przeznaczony jest dla tworzyw sztucznych oraz metalu. Oprócz plastiku, do żółtego worka powinny trafić puszki po napojach, torebki foliowe i zakrętki. Odpady, które zaliczane są do plastiku nie powinny zawierać resztek aerozoli, farb czy leków.

 

  • Niebieskie worki do segregacji odpadów służą do składowania papieru. W jego przypadku równie ważne jest kryterium czystości – makulatura zanieczyszczona klejem czy resztkami organicznymi powinna być umieszczona w odpadach zmieszanych.

 

  • Kolor zielony charakteryzuje worki przeznaczone na szkło. Do niego trafiają wszelkie szklane słoiki, butelki i opakowania, ale już nie naczynia czy żarówki, które składuje się w workach żółtych.

 

Szary, brązowy – tylko odpady organiczne

 

  • Brązowy worek przeznaczony jest na tzw. odpady kuchenne. Składuje się w nim wszelkie organiczne resztki z wyłączeniem pozostałości po białkowo-tłuszczowych produktach spożywczych. Mięso i nabiał powinny trafić do czarnego worka na odpady komunalne.

 

  • Szare worki służą natomiast do gromadzenia odpadów zielonych. To do nich powinny trafić wszelkie resztki ogrodowe, np. skoszona trawa.

 

By dołożyć swoją cegiełkę dla dobra planety, wystarczy podstawowa wiedza na temat kolorów worków na odpady i zastosowanie jej w praktyce. Pierwszym krokiem jest zakup dobrej jakości worków, drugim  –  korzystanie z nich zgodnie z przeznaczeniem.